Jak czyścić kostkę brukową?

Mech oraz wszelkiego rodzaju chwasty lub trawa to codzienność, jeżeli chodzi o kostkę brukową. Najczęściej spotykamy je w szczelinach, które znajdują się pomiędzy poszczególnymi kostkami, jak również tuż przy krawężnikach.

Proces ich usuwania nie należy do najłatwiejszych, ponieważ ze względu na zmienne warunki pogodowe chwasty te po prostu dość szybko odrastają. Jednym ze sposobów, jakimi możemy w dość skuteczny sposób pozbyć się chwastów, jest oczywiście zastosowanie specjalnych środków chwastobójczych. Należy jednak pamiętać, że środki te często mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, a w takich przypadkach pozostaje nam już w zasadzie ręczne usuwanie niechcianej roślinności.

Jeżeli chodzi o ręczne czy też mechaniczne sposoby na usuwanie chwastów, to jest ich niewątpliwie bardzo wiele. Pierwszym z nich jest zastosowanie zaostrzonych narzędzi na przykład takich jak motyka, które w skuteczny sposób wytną niechciane chwasty z powierzchni naszej kostki brukowej. Inną formą mechanicznego usuwania chwastów z kostki brukowej stanowi zastosowanie szczotki z drutu stalowego lub w nieco cięższych przypadkach palnika z gazem. Oczywiście chwasty możemy usuwać również ręcznie, wyrywając je wraz z korzeniami, jednak jest to bardzo czasochłonny oraz uciążliwy proces. Należy również pamiętać o tym, aby proces pielenia wykonywać regularnie, ponieważ rozrastające się chwasty mogą naruszyć konstrukcję chodnika.

Pozbywanie się brudu i plam

W kontekście zabrudzeń, jakie powstają na kostce brukowej, możemy również wykorzystać kilka różnych sposobów jej mycia, które są zależne od rodzaju zabrudzenia. Najprostszym sposobem czyszczenia kostki brukowej jest oczywiście jej regularne zamiatanie. W ten sposób możemy z niej usunąć osiadający na niej piasek czy też inną formę sproszkowanego brudu. Jeżeli natomiast mowa o zanieczyszczeniach, których nie usuniemy przy pomocy zwykłej miotły (czyli takich, które nasza kostka pochłania np. plamy od tłuszczu), to w tym przypadku pozostaje nam zastosowanie gorącej wody z detergentem bądź też myjki ciśnieniowej.